19.04.2019

BERAT KANDİLİ

Yüce Mevla’nın lütfuyla bir kutlu geceye daha kavuşmuş bulunuyoruz. 19 Nisan Cumayı, Cumartesiye bağlayan gece, mübarek Berat Kandili’dir. Berat kelimesi, günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade eder.

           

Berat Kandili, gönülden Allah’a yöneldiğimiz, O’nun affına, rahmet ve mağfiretine en fazla yaklaştığımız müstesna bir zamandır. Ayrıca böyle zamanlarda kalplerimizde şefkat, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının daha yoğun olduğunu hissederiz. Toplumsal olarak da günahlar ve suçlar azalır, hayırlar artar. Bu geceler, kulluk bilinciyle kendimizle hesaplaştığımız, Yüce Yaradan’ın rızası doğrultusunda hayatımıza yön vermeye karar verdiğimiz önemli fırsatlardır.

           

Kandil, ışık ve aydınlık demektir. İslam âleminin üzerinde dönen kara bulutların dağılması için, güneş gibi kuvvetli ışıklara ihtiyacımız vardır. Hep birlikte önce kendimizi, sonra ailemizi ve sonra da çevremizi aydınlatalım.

           

Her zaman temiz kalmak, ithamlar karşısında aklanmak ve özellikle de mahşer günü beratımızı alabilmek için, görevimizi yaptığımıza dair şahit ve delillerimiz bol ve de kuvvetli olmalıdır.

           

Arzu ettiğimiz beratı alabilmek için, sürekli başkalarına doğrulttuğumuz parmağımızı kendimize çevirelim. Birilerine söylediğimiz sözleri kendimize söyleyelim. Gerçekten tövbe edelim, kendimize gelelim ve görevlerimizi özenerek yapmaya gayret edelim.

           

Berat gecesi konusunda Sevgili Peygamberimiz (s) şöyle buyurmuşlardır: “ Şaban ayının 15.gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve “ Yokmu bir isteği olan, ona istediğini vereyim” buyurur. Bizler de bu manevi ziyafetten bolca istifade etmeye çalışalım.

           

Kutsal geceler; iman, ibadet ve düşünce bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlamamız için büyük bir fırsattır. Bizler de bu tür geceleri, ibadetin özü olan dualarla en güzel bir şekilde değerlendirmeli, günahlardan arınmak için Yüce Mevla’ya yalvarıp yakarmalı, tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız.

           

Bu kandil vesilesiyle çevremize karşı olan görev ve sorumluluklarımızı hatırlayalım. Ana-baba ve akrabalarımızın kandillerini tebrik ederek, hayır dualarını alalım. Dargınlık ve kırgınlıklara son verelim, gönülleri yıkmayalım, gönüller yapalım. Muhtaçlara imkânlarımız nispetinde yardım elimizi uzatalım. Birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın pekişmesi için, elimizden gelen gayreti gösterelim.

           

Çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, bu gecenin şifa olmasını diliyor, bilvesile bütün vatandaşlarımızın Berat Kandilini tebrik ediyorum.

 

Halil ERİŞ

İl Müftü V.